Menu
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy Lista Przebojów   Rejestracja   Profil   Zaloguj 
Rozmowy na temat wszystkich waznych spraw dotyczacych ekipy oraz forum. [Widoczne tylko dla ekipy forum] Dyskusje na temat telefonów komórkowych, palmtopów i nawigacji satelitarnych. Który jest najlepszy i dlaczego? Jezeli zajmujesz sie grafika to miejsce w którym mozesz pochwalic sie swoimi pracami. A takze poprosic o jej wykonanie. Wszystko na temat tworzenia stron internetowych problemy, pytania itp… Wszystko co jest zwiazane z systemami operacyjnymi problemy, pytania itp… Rozmowy na temat tego co i gdzie kupic. Doradzamy oraz pytamy. Dyskusje na temat programów. Który jest najlepszy i dlaczego. Chcesz cos kupic, sprzedac lub zamienic to jest wlasnie miejsce dla Ciebie. [Automatyczne czyszczenie co 30 dni] Wszystko co nas smieszy i rozbawia do lez. Tutaj znajdziesz smieszne zdjecia, gry, filmy i wiele innych. Kon by sie usmial. Forumowe gry i zabawy typu skojarzenia itd… Rozmowy o tym co nigdzie indziej nie pasuje. Chcialbys pomnozyc swoje pieniadze? Chcesz sie dowiedziec jak to zrobic? Lubisz obstawiac? To jest wlasnie forum dla Ciebie! Rozmyslania i przemyslenia na rózne tematy. Dyskusje na temat wydarzen w swiecie polityki w Polsce oraz na Swiecie. Rozmowy na temat ubran, subkultur i stylach zycia. Delikatne rozmowy na temat religii oraz wiary. To co uczniowe lubia najbardziej dyskusje na temat szkoly i nauki. Zdanie kobiet i mezczyzn na pewne tematy ;) Masz problem, chcesz sie z czegos zwierzyc ?? Albo pochwalic ? Poplotkowac? Po prostu napisz. Masz problem, chcesz sie z czegos zwierzyc ?? Albo pochwalic ? Poplotkowac? Po prostu napisz. Dyskusje na temat milosci i przyjazni. Dyskusje na temat uzywek i nalogów. Forum na którym mozemy sie dzielic wrazeniami z podrózy pomiedzy soba. Tutaj odkryjesz tajemnice zjawisk paranormalnych. Lubisz gotowac, eksperymentowac w kuchni? Pochwal sie swoimi osiagnieciami w tej dziedzinie. Dzial dla milosników koni mechanicznych. Tutaj mozesz sie pochwalic swoim Sport to zdrowie! Rozmowy o wydarzeniach sportowych. Wszystko na temat ksiazek, poezji i innych gatunków literackich. Rozmowy na temat swiata filmów, wydarzen filmowych i nowosci. Rozmowy na temat muzyki, imprez, wykonawców i sprzetu muzycznego. Dyskusje na temat gier komputerowych lub konsolowych. Forum dla prawdziwych Vipów. Jestes tutaj nowy? Chcesz poznac nowych ludzi? Napisz kilka slów o Sobie. Konkursy z nagrodami organizowane przez administracje forum. Jesli masz pytanie, sugestie lub problem dotyczacy forum badz jego uzytkowników napisz o tym! Wszystkie wazne informacje i nowosci dotyczace forum oraz jego uzytkowników.
Kiedy ciąża brzuszna może być zagrożeniem dla matki?

Poprzedni temat «» Następny temat
Przekrój obalił 100 popularnych mitów
Autor Wiadomość
Lukasz 
Posty: 358
Dołączył: 07 Kwi 2009


Casos: 2178
Medale: Brak

Pomógł: 1 raz

Wysłany: 2009-09-12, 20:44   Przekrój obalił 100 popularnych mitów

Nie wiem na ile to wszystko jest prawdą, ale warto przeczytać. ;)

1. Edison wynalazł żarówkę
Ulepszył ją i upowszechnił, ale nie wynalazł. Świecące włókno węglowe w bańce, z której wypompowano powietrze, opatentował 19 lat przed Thomasem Edisonem Brytyjczyk Joseph Wilson Swan. Ubiegł on także Edisona, konstruując pierwszą nadającą się do praktycznego wykorzystania żarówkę w 1878 roku (Edison opatentował swoją w 1879 roku). To jeden z wielu mitów dotyczących słynnych wynalazców. Podobnie- Henry Ford nie skonstruował jako pierwszy samochodu (to zasługa Karla Benza), lecz tylko obniżył koszt jego produkcji. Natomiast jeśli chodzi o wynalezienie radia, to przed powszechnie znanym Guglielmem Marconim wcześniej był Nikola Tesla. Włoch wyprzedził Teslę o kilka dni w wyścigu o patent, ale wykorzystał prace Serba. Ten się odwoływał i ostatecznie autorstwo patentu zostało mu przyznane, lecz już po śmierci.

2. W raju Ewa dała Adamowi jabłko
No tak. A ?ydzi do dziś twierdzą, że to była figa, granat albo winogrono. Ale ?ydom też nie wierzmy. Rozdział trzeci Księgi Rodzaju mówi tylko o „owocu z drzewa”, a w innym miejscu pada określenie „drzewo poznania dobra i zła”. Z tym wiąże się teoria pochodzenia wersji jabłkowej – zło to po łacinie malum, a jabłko – malus. Któryś braciszek musiał się machnąć przy przepisywaniu.

3. Regularne uprawianie seksu likwiduje trądzik
Seks nie pomaga usunąć trądziku. U chorych na trądzik zmiany hormonalne prowadzą do nadmiernej stymulacji gruczołów łojowych, na które seks nie ma najmniejszego wpływu. Jeśli chcecie koniecznie doszukiwać się jakiejś zależności, to raczej odwrotnej – pozbywając się trądziku, zwiększasz szanse na seks.

4. Ruch lewostronny to odstępstwo od reguły
Wręcz przeciwnie. To my jesteśmy nienormalni. Już w 1300 roku, gdy w Europie zrobiło się tłoczno, papież Bonifacy VIII wydał edykt nakazujący wszystkim pielgrzymom poruszać się po lewej stronie drogi. Miało to wymiar bardzo praktyczny. Ponieważ większość ludzi jest praworęczna, łatwiej było dobyć broni, kiedy napastnik znajdował się po prawej stronie. Ruch lewostronny wprowadzili też Japończycy, bo na wąskich uliczkach Kioto chodzący po prawej stronie samuraje zawadzali się pochwami mieczy i często kończyło się to jatką. Na prawą stronę przestawił nas Napoleon, który ponoć chciał w ten sposób zdezorientować brytyjskie oddziały inwazyjne.

5. Największą pustynią świata jest Sahara
Z powierzchnią (dziewięć milionów kilometrów kwadratowych – to tylko o milion mniej, niż wynosi powierzchnia całej Europy) Sahara jest jedynie największą gorącą pustynią. Największą pustynią w ogóle, czyli obszarem pozbawionym zwartej roślinności i niezamieszkanym przez żadne ludy, jest większa od Sahary o ponad jedną trzecią Antarktyda. To pustynia lodowa – ponad 95 procent jej powierzchni jest skute lodem o średniej grubości ponad 2300 metrów.

6. Komórka w samolocie może spowodować katastrofę
Nie stwierdzono żadnej korelacji między jakimkolwiek lotniczym wypadkiem a używaniem przez kogokolwiek na pokładzie jakiegokolwiek osobistego urządzenia elektronicznego w rodzaju radia, komórki bądź laptopa. Również liczne badania prowadzone przez rozmaite firmy i instytucje nie wykazały- bezpośredniego zagrożenia dla elektroniki pokładowej. Stosunkowo często stwierdzano natomiast drobne- anomalie w działaniu sprzętu pokładowego i wiązano je z zauważonym przez personel pokładowy korzystaniem- z komórki przez któregoś z pasażerów. Nigdy jednak nie udało się powtórzyć ani potwierdzić występowania- takich zakłóceń. Mimo to zarówno międzynarodowe przepisy, jak i producenci samolotów zakazują korzystania z komórek podczas lotu.
Przy okazji: w czasie lotu na typowej wysokości przelotowej i tak nie można nawiązać połączenia, bo komórka jest zbyt daleko od stacji bazowej.

7. Walt Disney kazał się zahibernować
Tak naprawdę po śmierci Disney został skremowany, a jego prochy spoczęły na cmentarzu w Glendale w Kalifornii. Plotkę o hibernacji roznieśli pracownicy wytwórni Disneya. Twierdzili, że kazał się zahibernować na sto lat (do 2066 roku), by „dożyć” wynalezienia leku na raka. Disney zmarł bowiem na nowotwór płuc.

8. Gruba kreska oznaczała odrzucenie lustracji i dekomunizacji
Przede wszystkim Tadeusz Mazowiecki w swoim słynnym przemówieniu użył określenia „gruba linia”. Choć jego przeciwnicy polityczni (z otoczenia Jana Olszewskiego i Lecha Wałęsy) zarzucali mu niechęć wobec historycznych rozliczeń oraz akceptację postkomunistów w polityce i gospodarce, Mazowiecki wielokrotnie podkreślał, że chodziło mu o przerwanie przez pierwszy postkomunistyczny rząd ciągłości władzy komunistycznej. Na dowód przywołuje fragment z kontekstem: „Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania” (wywiad z Tadeuszem Mazowieckim przeczytasz tutaj).

9. Oglądanie telewizji z bliska niszczy wzrok
Z pewnością nie. Może co najwyżej zmęczyć mięśnie odpowiedzialne za akomodację oka. Ale zmęczenie tych mięśni w żaden sposób nie szkodzi oczom – podobnie jak od biegania nie niszczą się mięśnie łydek i ud. Co więcej, oczy dzieci są znacznie lepiej przystosowane do oglądania przedmiotów z bliska, więc młodsi mniej się męczą, patrząc w ekran z odległości 30 centymetrów.
Aha, jeszcze to osławione promieniowanie. Ostatnie telewizory emitujące z kineskopu nieco szkodliwego promieniowania zniknęły w latach 60. Tak więc oglądaj sobie telewizję, skąd tylko masz ochotę.

10. II wojna światowa skończyła się w 1945 roku
Ciekawe, co na to Japończycy, którzy do dziś formalnie toczą wojnę z Rosją? W ostatnich miesiącach walk w Azji Rosjanie zajęli Kuryle (archipelag między Sachalinem a Hokkaido). W 1951 roku Japończycy zrzekli się tych wysp, lecz później doszło do kłótni, o które dokładnie wyspy chodzi. To dlatego Japonia i Rosja do dziś nie zawarły traktatu pokojowego. Ale to jeszcze pikuś. Bo czy ktoś słyszał o polsko-niemieckim traktacie pokojowym?

11. Krótko obcinane włosy stają się mocniejsze
...a w dodatku grubsze, ciemniejsze i gęstsze. To bujda. Tak się nam tylko wydaje, bo długie, nieobcinane włosy mają „zaokrąglone” końcówki, a krótkie, obcięte mają ostre końcówki. Nie jest też prawdą, że krótko obcinane włosy stają się ciemniejsze. Po prostu im dłużej rośnie włos, tym dłużej jest wystawiony na słońce i tym bardziej płowieje. Włosy to martwa natura – o konsekwencjach tego stanu rzeczy piszemy też w micie numer 70.

12. Herbata słodzona miodem jest zdrowsza
Sam miód ma wiele zdrowotnych walorów, jednak po podgrzaniu do ponad 40 stopni staje się smaczną, choć generalnie bezwartościową mieszaniną glukozy i fruktozy. Traci niemal wszystkie właściwości lecznicze, ulatnia się też większość olejków eterycznych. Można więc słodzić herbatę miodem, ale pomoże nam to najwyżej przybrać na wadze. Podobnie jest z cytryną. Sporo osób dodaje ją do herbaty z nadzieją na zaopatrzenie swojego organizmu w witaminę C. Niestety, i ten związek rozpada się w wysokich temperaturach.

13. Zdobycie Bastylii było doniosłym wydarzeniem
14 lipca 1789 roku ten zamek więzienie pod Paryżem był obsadzony garstką wojennych inwalidów, którzy pilnowali siedmiu więźniów: dwóch wariatów, hrabiego skazanego za kazirodztwo i czterech fałszerzy. Pierwszy poranny szturm nie powiódł się, bo nikt nie otworzył ludowi głównej bramy. Po południu dowódca poddał twierdzę, bo lud obiecał, że załoga odejdzie wolna. Potem jednak lud się rozmyślił i po krótkich torturach wymordował naiwnych inwalidów. Cóż, jaka rewolucja, takie święto narodowe.

14. Niccolo Paganini sprzedał duszę diabłu
Mniej zdolna konkurencja utrzymywała, że włoski wirtuoz zawdzięcza swoje nadzwyczajne zdolności autografowi złożonemu na kontrakcie z Rogatym. Plotkowano też, że jego skrzypce brzmią tak pięknie, bo struny zrobione są z ludzkich wnętrzności, a w pudle rezonansowym Paganini uwięził dusze żony i kochanki uprzednio własnoręcznie zamordowanych. Co do budowy instrumentu, to pewności mieć nie możemy, ale konszachty kompozytora z diabłem można dzisiaj uważać za mocno wątpliwe. Naukowcy twierdzą bowiem, że wirtuo-zeria skrzypka wiązała się z zespołem Marfana, chorobą genetyczną charakteryzującą się między innymi nadmierną ruchomością stawów (mogli na nią cierpieć także Robert Johnson i Siergiej Rachmaninow, a wśród obecnie żyjących ma ją choćby Bradford Cox, lider grupy Deerhunter).

15. Tania wódka po wielokrotnym filtrowaniu smakuje jak wysokiej klasy trunek
To prawda, że dobrze oddestylowane i filtrowane wódki zawierają minimalne ilości związków chemicznych innych niż etanol i dlatego nie powodują silnego zatrucia organizmu, mają „gładszy” smak. Wódki wyborowe są destylowane dwukrotnie, luksusowe – trzykrotnie. Tyle że destyluje się i filtruje zacier ze zbóż, ziemniaków lub melasy (z tych produktów robi się wódkę w Europie Wschodniej), a nie gotowy trunek!

16. Kameleony zmieniają kolor, dostosowując go do otoczenia
Kameleony rzeczywiście mają zdolność zmiany barw, ale nie dostosowują ich celowo do otoczenia. Wygląd tych zwierząt zależy przede wszystkim od ich stanu fizycznego i emocjonalnego (strachu, podniecenia, głodu), w ten sposób komunikują się też z innymi osobnikami (na przykład chcąc uwieść partnerkę). Kameleony zmieniają też barwę w zależności od natężenia światła i ciepła – są zielone w temperaturze pokojowej i szare przy około 10 stopniach Celsjusza.

17. Kopernik był Polakiem
Będzie boleć, więc najpierw trochę znieczulenia. Jeśli na począt-ku XVI wieku można było mówić, że ktoś jest Polakiem, to pewnie dlatego, że mówił po polsku albo jego dziadek walczył z Krzyżakami pod Grunwaldem. Kopernik nie spełnia żadnego z tych warunków. Po polsku znał zapewne kilka słów potrzebnych, by porozumieć się z gosposią. A rodzina? Jego matka nazywała się Watzenrode, a dziadek może i walczył pod Grunwaldem, ale raczej po złej stronie. Jednak nie ma co się martwić – Lech Wałęsa to na pewno Polak.

18. Najczęstszą przyczyną wypadków jest jazda pod wpływem alkoholu
Główną przyczyną wypadków na polskich drogach jest nadmierna prędkość. Z tego powodu w 2007 roku zdarzył się co trzeci wypadek spowodowany przez kierowcę samochodu. Nietrzeźwi uczestniczyli „tylko” w 13 procentach wypadków.

19. Ronald Reagan miał grać Ricka w „Casablance”
Nigdy nie był brany pod uwagę. Jednocześnie z karierą aktorską rozwijała się przecież jego kariera wojskowa. Gdy przymierzano się do produkcji „Casablanki” (1941 rok), Reagan latał nad Pearl Harbor. Powstanie legendy łatwo wyjaśnić. Amerykanie po prostu chcieliby widzieć swojego przyszłego prezydenta w tak kultowym filmie. Tym bardziej że te, w których zagrał – głównie role drugoplanowe – ani sławy, ani chwały mu nie przyniosły.

20. Aby zostać prezydentem USA, trzeba zdobyć większość głosów
Gdyby tak było, George W. Bush prawdopodobnie nigdy nie zostałby prezydentem. To jednak wcale nie znaczy (jak twierdzą niektórzy), że był nim nielegalnie. Po prostu zdobył większość głosów elektorów wcześniej wybieranych przez wyborców. A że liczba elektorów na stan nie jest proporcjonalna do liczby mieszkańców tego stanu – a w dodatku wystarczy jeden głos przewagi w danym stanie, aby zgarnąć wszystkie jego głosy elektorskie – to czasami cuda nad urnami się zdarzają. Jeden z tych cudów właśnie wyprowadził się z Białego Domu.

21. Cholesterol jest szkodliwy
Cholesterol jest tłuszczowym związkiem chemicznym niezbędnym do życia, bo bierze udział w tworzeniu hormonów sterydowych, kwasów żółciowych i witaminy D, jest też składnikiem błon komórkowych. Potocznie cholesterolem nazywa się występujące w osoczu krwi lipoproteiny, w skład których wchodzi między innymi cholesterol. W zależności od gęstości wyróżniamy cholesterol zły (LDL) i dobry (HDL). Ten pierwszy odkłada się w tętnicach, co może prowadzić do miażdżycy czy choroby układu sercowo-naczyniowego, drugi natomiast go unieszkodliwia.

22. Największe piramidy są w Egipcie
Być może kiedyś były największe, ale z roku na rok maleją (może dlatego, że zadeptuje je coraz więcej turystów). Dziś największa piramida świata znajduje się w Meksyku, w mieście Cholula. Tamtejsza Wielka Piramida jest o połowę niższa od piramidy Cheopsa, lecz ma niemal trzy razy większą powierzchnię. Jest też częściowo przykryta ziemią, a na jej czubku stoi zabytkowy kościół. Piramida z Cholula jest też rekordzistką w innej dziedzinie – budowano ją blisko 1700 lat.

23. Woda utleniona dezynfekuje rany
Może to szokujące, ale woda utleniona niemal nie likwiduje zarazków w ranie. Za to efektownie pieni się i szczypie, co może sprawiać dobre wrażenie. Na dodatek uszkadza zdrowe tkanki wokół rany, utrudniając gojenie. Mit wody utlenionej wciąż świetnie się trzyma. To prawda, że w warunkach laboratoryjnych wodny roztwór nadtlenku wodoru niszczy bakterie beztlenowe, jednak badania pokazały, że drobne zakażone rany nie goją się lepiej po potraktowaniu ich wodą utlenioną. Lepiej już przemyć skaleczenia wodą z mydłem.

24. Są dwa rodzaje oliwek: zielone i czarne
Oliwki są tylko jedne – zielone to mniej dojrzałe czarne. Podobnie jest z herbatą – i czarna, i zielona pochodzą z tej samej rośliny Camellia sinensis, różni je tylko proces produkcji liści. Podczas przetwarzania czarnej herbaty zerwane zielone liście są przez kilka godzin suszone, a potem zwijane, rozdrabniane i poddawane wielu reakcjom chemicznym z fermentacją na czele. Podczas produkcji zielonej herbaty wystawiane są na działanie wysokiej temperatury z pary lub ogrzewane na specjalnych blachach, pomija się natomiast proces utleniania, czyli fermentacji. Również wina – białe, czerwone i różowe – można wyprodukować z czerwonych winogron (choć w wypadku białych to rzadkość), a swój kolor zawdzięczają one dodaniu (lub nie) podczas procesu fermentacji skórek z owoców.

25. Napoleon był wyjątkowo niski
Na dzisiejsze czasy nie był wysoki – miał 168 centymetrów wzrostu, czyli tyle, ile mierzą bracia Kaczyńscy. Ale francuski wódz raczej by nie zrozumiał, dlaczego jego nazwiskiem określamy kompleks niskiego wzrostu, bo gdy żył, był nawet trochę wyższy niż przeciętny Francuz (a do Legii Cudzoziemskiej przyjmowano kilkanaście lat po śmierci Napoleona mężczyzn powyżej 155 centymetrów wzrostu). Błędne jest również tłumaczenie określenia „le petit caporal” („mały kapral”) nadanego Napoleonowi po jednej z bitew – jego żołnierze używali tego określenia wręcz pieszczotliwie i dla nich znaczyło „(nasz) kapralek”. Prawdopodobnie jednak złe tłumaczenie nie było przypadkiem, lecz celowym zagraniem brytyjskich gazet, które publikowały na ogół karykatury Napoelona jako pokracznego karła.

26. Frank Zappa zjadł na scenie własną kupę
Sprawa jest śmierdząca, więc oddajmy lepiej głos samemu zainteresowanemu: „Bajeczka głosi, że podczas koncertu wysrałem się kiedyś na scenie i zjadłem. Ludzie, zanotujcie to sobie: nigdy nie zjadłem gówna na scenie, w ogóle zaś najbliższy zjedzenia gówna byłem w 1973 roku, spożywając posiłek w bufecie Holiday Inn w Fayetteville w Karolinie Północnej”. Są jeszcze jakieś pytania?

27. Lincoln zniósł niewolnictwo, bo był miłosierny
Gdyby amerykańscy prezydenci kierowali się tylko miłosierdziem, Afroamerykanie zapewne jeszcze w XX wieku byliby niewolnikami. Abraham Lincoln ogłosił znoszącą niewolnictwo Proklamację emancypacji w 1863 roku, czyli w środku wojny secesyjnej („antyniewolnicza” poprawka trafiła do konstytucji po wojnie). I tak za jednym zamachem zniszczył fundament gospodarki wrogich stanów Konfederacji (czyli darmową pracę niewolników), zyskał nowych rekrutów (Afroamerykanie uciekali na Północ i zaciągali się do armii) i wywołał bunty na tyłach wroga (Konfederaci musieli zostawić część wojsk na Południu).

28. Wielkość matrycy w aparacie decyduje o jego jakości
Ten mit został wykreowany przez producentów aparatów, którym łatwo było zwiększać upakowanie pikseli na matrycy. Przekonywali więc klientów, że aparat mający osiem megapikseli jest lepszy od tego mającego pięć. Tymczasem mała (pod względem fizycznych wymiarów) matryca o dużej rozdzielczości to fatalny pomysł – gęsto upchane elementy światłoczułe generują mnóstwo kolorowych „śmieci” widocznych na zdjęciu. Warto pamiętać, że już ze zdjęcia pochodzącego z aparatu o matrycy trzy megapiksele można zrobić odbitkę w najpopularniejszym rozmiarze 10 x 15 centymetrów. Od rozmiaru matrycy znacznie ważniejsze są parametry i jakość obiektywu.

29. W USA produkuje się najwięcej filmów na świecie
Już nie. Stany spadły na drugą pozycję. Z przybliżoną liczbą 700 filmów rocznie 20 razy wyprzedzają Polskę, ale są o jakieś 300 tytułów mniej produktywni niż Indie (dane z 2008 roku). Bollywood triumfuje dziś nie tylko pod względem produkcji (każdego dnia powstają tam prawie trzy filmy), ale także liczby widzów. Hinduski przemysł kinematograficzny przyciąga do kin średnio 3,6 miliarda osób na całym świecie. Widownia amerykańskich produkcji nie przekracza trzech miliardów.

30. Dziewczynki są z natury gorsze z przedmiotów ścisłych
Gdy w 2005 roku rektor Harvardu ogłosił (notabene na konferencji poświęconej dyskryminacji kobiet), że przewaga mężczyzn wśród znanych matematyków i naukowców wynika z wrodzonej przewagi płci, stracił stanowisko. Ostatnio problem ten badała profesor Paola Sapienza, która przeanalizowała wyniki testu z matematyki przeprowadzonego wśród 276 tysięcy 15-latków z 40 państw. Okazało się, że generalnie chłopcy poradzili sobie z zadaniami lepiej niż dziewczynki, ale młode Szwedki i Norweżki napisały test niemal równie dobrze jak ich koledzy, a Islandki były dużo lepsze. Wyniki te profesor Sapienza zestawiła ze wskaźnikami dotyczącymi równości płci w różnych krajach i okazało się, że w krajach skandynawskich niemających problemu z równouprawnieniem dziewczynki świetnie radzą sobie- z matematyką, a w państwach takich jak Turcja dyskryminowana płeć piękna osiąga dużo gorsze wyniki. Wniosek: dziewczynki nie są gorsze z natury, tylko z powodów społeczno-kulturowych.

31. Na islamskich męczenników czekają w niebie 72 dziewice
...i 80 tysięcy niewolników. Ten mit, który jest podstawą krytycznego spojrzenia na motywację zamachowców-samobójców, został wyssany z palca. Ta perwersyjna obietnica nie jest zapisana w Koranie. To wątpliwego pochodzenia hadis, czyli opowieść o życiu Mahometa, lub bezpośredni cytat z jego wypowiedzi. Każdy hadis zawiera tak zwany łańcuch przedstawicieli, czyli opis drogi, jaką w formie ustnej przebył od źródła, czyli od Mahometa. Ponieważ oprócz Koranu hadisy są źródłem prawa islamskiego, uczeni muzułmańscy muszą oceniać ich prawdziwość. Ten powstał na zasadzie głuchego telefonu – ktoś komuś coś powiedział. Ciekawe co, jeśli zamachowcem jest kobieta?

32. Jedzenie ogórków i popijanie ich mlekiem to gwarantowane rozwolnienie
Hm, a mizerię jedliście? Toż to ogórki z najtłustszą częścią mleka. I co, zaszkodziła? Można by jeszcze rozważać szkodliwość ogórków kiszonych zmieszanych z mlekiem. No ale spójrzmy na to z chemicznego punktu widzenia. Ogórki mają pH w granicach 1–3, podczas gdy kwasy żołądkowe to solidne 1. Zatem mleko tak czy inaczej ląduje w żrącym środowisku, a białka w nim zawarte ulegają denaturacji.

33. Major Sucharski to bohater z Westerplatte
Najpierw rozbroimy Westerplatte, a potem majora. Trudno się dziwić, że na Zachodzie ludziom się miesza, kto tę wojnę rozpętał. Bo jak słyszą, że pierwsze było Westerplatte, to dochodzą do wniosku, że to Polacy zajęli jakiś niemiecki skrawek ziemi i nie chcieli go oddać. Sam Henryk Sucharski spanikował i już drugiego dnia walk chciał się poddać. Siłowo odwiedli go od tego wyżsi rangą oficerowie i Sucharski prawe do końca przeleżał przywiązany do łóżka. Na koniec jednak to on poszedł składać kapitulację. Niemcy urządzili spektakl z wręczeniem mu szabli, a on potem się zarzekał, że po wojnie opowie całą prawdę. Ale jakoś mu się zapomniało. I został bohaterem.

34. Koala to misie
Choć wyglądają jak pluszowe misie-, niewiele mają z nimi wspólnego, podobnie jak z niedź-wiedziem- polarnym czy brunatnym. Koala należy do rzędu torbaczy i wychowuje potomstwo w torbie, tak samo jak kangur.

35. Papierosy „light” są mniej szkodliwe
W wielu krajach (m.in. w USA) producenci nie mogą umieszczać określenia „light” na papierosach, bo mogą być one nawet bardziej szkodliwe od klasycznych. W 2006 roku udowodniono, że palącym je trudniej rozstać się z nałogiem. Fałszywe jest również przeświadczenie o mniejszym ryzyku zachorowań na nowotwory. W 2004 roku „British Medical Journal” opublikował wyniki badań wskazujących, że ryzyko zachorowania na raka płuc jest identyczne w przypadku palących zwykłe papierosy i wybierających „light-” lub „ultralight”.

36. Szybciej zamarza zimna woda
W 1969 roku oficjalnie obalono ten mit. Wtedy to w czasopiśmie „Physics Education” ukazała się praca profesora Uniwersytetu w Dar es-Salaam i... jego tanzańskiego ucznia Erasto Mpemby, który zauważył, że jego butelka z gorącym mlekiem szybciej zmienia się w lód niż schłodzone mleko jego kolegów, które po takim samym czasie zamrażania jest jeszcze półpłynne. Podzielił się obserwacją z naukowcem, a ten polecił swojemu laborantowi zbadać to zjawisko. Gdy profesor dowiedział się, że gorąca woda zamarzła wcześniej niż zimna, najpierw kazał „powtarzać doświadczenie tak długo, aż otrzymamy prawidłowy wynik”, ale ostatecznie skapitulował. Wielokrotnie naukowcy próbowali wytłumaczyć efekt Mpemby, ale żadna z teorii nie jest jednoznaczna (więcej w tekście „Efekt Mpemby”, który można znaleźć na naszej stronie: www.przekroj.pl/cywilizac...kul,1267.html).

37. Czekolada przed snem utrudnia zasypianie
Rzeczywiście czekolada zawiera odrobinę kofeiny, ale by wchłonąć jej ilość odpowiadającą filiżance kawy, trzeba pożreć przed snem blisko ćwierć kilograma mlecznej czekolady. Wtedy większe są szanse na to, że sen zakłócą nam wymioty niż kofeina.

38. Max Schreck grający w „Nosferatu” Murnaua naprawdę był wampirem
Nie był, mimo to legenda krąży już niemal od wieku. Film, w którym wcielał się w wampira – „Nosferatu, symfonia grozy” – powstał w 1922 roku, a w roku 2000 Amerykanin Elias Merhige nakręcił „Cień wampira”, w którym fenomen roli Schrecka tłumaczony jest właśnie tym, że aktor naprawdę był krwiopijcą. O bycie wampirem podejrzewano też kolejnego odtwórcę roli hrabiego Drakuli Belę Lugosiego. I tu, trzeba przyznać, argumentów nazbierało się sporo. Lugosi urodził się... w Transylwanii. Po wcieleniu się w Drakulę zaczął izolować się od ludzi, sypiać w trumnie, a w finale zażyczył sobie zostać pochowanym w jego kostiumie. Lekarze tłumaczą to wszystko schizofrenią.

39. Maria Magdalena była prostytutką
Ta okoliczność doskonale wpasowała się już w kilka hollywoodzkich produkcji, lecz ma niewiele wspólnego z prawdą. Nigdzie w Nowym Testamencie nie pada wobec Marii Magdaleny takie określenie. Jedynie ewangelista Łukasz pisze o niej, że „opuściło [ją – przyp. red.] siedem złych duchów” (Łk 8,2). A o prostytutkach ewangeliści wypowiadają się bardziej dosadnie. Za taki obraz Marii Magdaleny ma też odpowiadać papież Grzegorz I, który po prosu pomylił się podczas kazania.

40. Galileusz został przez inkwizycję spalony na stosie
Co prawda święta inkwizycja w tym przypadku się nie popisała, ale uczony na stosie nie spłonął. Według historyków Galileusz po „surowym badaniu” (czyli w terminologii kościelnej – po torturach) wyrzekł się teorii heliocentrycznej i karę śmierci zamieniono mu na dożywocie, a potem na areszt domowy. Umarł w wieku 77 lat w małej wiosce pod Florencją. W dokumentach z procesu nie ma też śladu po słynnych słowach: „A jednak się kręci”, choć nie można wykluczyć, że tak sobie mruknął pod nosem. Gdyby powiedział to głośniej, pewnie jednak trafiłby na stos.

41. Najlepiej sprzedającym się dziennikiem w Polsce jest „Gazeta Wyborcza”
Na szczycie listy jest „Fakt”, który każdego dnia sprzedaje się w prawie 500 tysiącach egzemplarzy, podczas gdy po „Gazetę Wyborczą” sięga ponad 100 tysięcy osób mniej. Na dalszych miejscach są „Super Express” (200 tysięcy sprzedawanych eg-zemplarzy), „Rzeczpospolita” (130 tysięcy) i „Dziennik” (78 tysięcy). Pozycję lidera bulwarówka utrzymuje prawie od początku istnienia, czyli od pięciu lat. Od tego czasu poprzedni lider – „Wyborcza” – reklamuje się jako „największa opiniotwórcza gazeta w Polsce” lub jako „najchętniej czytana poważna gazeta codzienna”.

42. Są sposoby na nieoperacyjne powiększanie penisa
Zła wiadomość – nie ma. Niestety, wszystkie te spamowe obietnice to ściema, kłamstwo i reklama. Brak naukowych dowodów na trwałe powiększenie penisa inaczej niż przez zabieg chirurgiczny. Mimo to nie załamuj rąk – w końcu medycyna wciąż się rozwija.

43. Dzieci nie mogą pić zimnych płynów
Kilkumiesięczne dzieci rzeczywiście nie powinny pić bardzo zimnych napojów w dużych ilościach, ponieważ może to spowodować na przykład czkawkę. Jednak nie ma przeciwwskazań, by roczne dziecko piło płyny przechowywane w lodówce (oczywiście jeśli chce). Podczas upałów picie chłodnych – choć nie lodowatych – napojów jest wręcz wskazane.

44. Sex Pistols wymyślili punk rocka
Można się spierać, czy punk rock to wynalazek The Velvet Underground, czy może dopiero MC5 i The Stooges. No bo przecież Patti Smith, The New York Dolls czy The Ramones przyszli już na gotowe… Tak czy owak, punk to produkt made in USA, ale dopiero Anglik Malcolm McLaren wpadł na pomysł, jak go sprzedać. Znalazł nieźle zapowiadający się młody zespół, puścił im nagrania wspomnianych The New York Dolls (przez chwilę był ich menedżerem), wystroił w dziwaczne fatałaszki z butiku prowadzonego wspólnie z Vivienne Westwood i wymyślił im nazwę, której nie sposób zapomnieć. Reszta jest historią.

45. Siedź prosto!
Ten rodzicielski okrzyk nie ma sensu, a nawet może zaszkodzić. Zdrowe siedzenie nie oznacza bowiem utrzymywania kąta prostego między udami a plecami – wskazane jest bowiem nawet łagodniejsze wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Lepiej więc zsunąć nieco tyłek z siedzenia i odrobinę wygiąć plecy, niż siedzieć ładnie, niezdrowo i niewygodnie – niczym po połknięciu kija. I znowu mama nie miała racji...

46. Iran to kraj arabski
To tak, jakby powiedzieć, że Polska to kraj rosyjski. Arabowie w swoim czasie podbili Iran, zniszczyli miejscową kulturę i dlatego mieszkańcy Iranu do dziś uważają Arabów za dzikich Hunów. Po pierwsze, Iran nazywa się Iran dopiero od 1935 roku. Wcześniej nazywał się Persja, a wiec mieszkają tam... Persowie, a nie Arabowie. Persowie – w odróżnieniu od Arabów – nie należą do grupy ludów semickich. I dlatego też Persowie mogą być antysemitami, a Arabowie nie!

47. Przeziębienia/grypy można się nabawić, marznąc
Samo zmarznięcie z pewnością nie wystarczy. Jeśli jednak jest nam zimno, organizm w odruchu obronnym wycofuje krew z naczyń obwodowych, by ograniczyć straty ciepła i podgrzać mózg oraz organy wewnętrzne. Przez to mniej krwi dociera między innymi do śluzówki nosa i gardła, które są szczególnie narażone na ataki wirusów i bakterii. Mniej krwi oznacza też mniej komórek układu odpornościowego, a więc słabszą obronę i większe ryzyko infekcji.

48. Posmarowana kromka spada masłem do dołu, a kot na cztery łapy
Z eksperymentu przeprowadzonego przez twórców programu „Pogromcy mitów” wynika, że w wypadku kromki wszystko zależy od tego, jak smarujemy – im bardziej energiczne ruchy nożem wykonujemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kromka spadnie masłem do dołu. Sytuacja z kotem też wydaje się prosta. Gdy zwierzę zaczyna upadać, jego oczy i aparat przedsionkowy w uchu środkowym przekazują do mózgu dane o położeniu głowy względem ziemi, więc kot próbuje odpowiednio się obrócić. A co się stanie, gdy do grzbietu kota przymocujemy kromkę posmarowaną masłem? Z logicznego punktu widzenia na początku kot będzie spadał na cztery łapy, jednak w miarę zbliżania się do ziemi zacznie się obracać, aby kromka spadła stroną posmarowaną masłem. Następnie kot zacznie się obracać w nieskończoność, utrzymując się na małej wysokości- ponad powierzchnią ziemi. Obracanie się kota musiałoby jednak być spo-wodowane wpływami sił grawitacji, w prze-ciwnym wypadku naruszałoby to za-sadę zachowania energii. Jeśli chcesz zobaczyć, jak taki eksperyment wygląda, wpisz w YouTube hasło „Buttered Cat Paradox”.

49. John F. Kennedy wielkim prezydentem był
Amerykanie lubią takie legendy. Młody, przystojny, szlachetny. Czego by nie zrobił, gdyby przeżył zamach! Ale zrobił niewiele. Wszelkie przypisywane mu zasługi, czyli stworzenie nowoczesnej opieki społecznej, walka o równouprawnienie i reforma edukacji, to dzieła jego następcy Lyndona Johnsona. Johnsonowi z kolei przypisuje się klęskę w Wietnamie, dokąd Amerykanów wysłał... Kennedy. No ale Johnson był stary i brzydki...

50. Jedzenie ananasów sprzyja odchudzaniu
Wiadomość w stylu Radia Erewan. Faktycznie ananas zawiera enzym zwany bromeliną, który ułatwia trawienie, ale... białek. Poza tym znaczące ilości bromeliny znajdują się nie w smacznym miąższu owocu, ale w jego twardej i niejadalnej łodydze.

51. Kartkę papieru można złożyć maksymalnie 8 razy
Pogromcy Mitów zdołali złożyć kartkę wielkości boiska piłkarskiego aż 11-krotnie. Wszystko zależy od rozmiaru płachty i grubości papieru.

52. „Biały miś” jest anonimową piosenką ludową
Był. Do 2006 roku, kiedy autor Mirosław Górski z Pisza, w młodości muzyk amator, przyznał się do autorstwa szlagieru. Przez 30 lat milczał, bo nie chciał, by ktoś szydził z jego uczuć. Górski napisał piosenkę dla żony. Ujawnił się, gdy Tymon Tymański, któremu także zdarzyło się wykonywać „Białego misia” (w filmie „Wesele”), zaapelował do autora, by wreszcie wyszedł z cienia. W oryginale tekst brzmiał: „O, dziewczyno/ Spójrz na misia/ A przypomni on chłopca ci/ Najszczęśliwszego [a nie nieszczęśliwego, jak w później wykonywanych wersjach – przyp. red.] Białego misia/ Który tylko miał w oczkach białe łzy”.

53. Do Jezusa przybyli trzej królowie
Mówi się jeszcze, że każdy z innego kontynentu: Melchior z Europy, Kacper z Azji, a Baltazar z Afryki. Słabo ma się to do tekstu źródłowego, czyli do Mateuszowej ewangelii. Ewangelista pisze bowiem wyraźnie o „trzech mędrcach (a nie królach) ze Wschodu” (Mt 2,1). Poza tym przybyli „ze Wschodu”, a nie z trzech kontynentów. Jeśli jednak już czepiać się szczegółów, to tłumaczenie w Biblii Tysiąclecia nie trzyma się kupy, bo jeśli przybyli „ze Wschodu”, to jak mogli iść za gwiazdą, którą ujrzeli „na Wschodzie” (Mt 2,2)? Ale to już może herezja?

54. Stawianie baniek leczy
Nie leczy. Zresztą nie wiadomo, dlaczego miałoby leczyć. W końcu bańki to nic innego jak robienie płytkich siniaków na plecach. Właściwie solidne lanie pasem na goły tyłek powinno mieć podobne działanie terapeutyczne.

55. Trzeci zawał zabija
Można umrzeć po pierwszym, a można przeżyć ich siedem. Nie ma reguły. Wszystko zależy od miejsca zamknięcia naczynia krwionośnego – nawet niewielki zawał może okazać się zabójczy, jeśli dojdzie do niego w złym miejscu. Ryzyko śmierci zmniejsza bardzo szybkie leczenie.

56. Rhett rzuca Scarlett w ostatniej scenie „Przeminęło z wiatrem”
Bynajmniej. W ostatniej scenie powieści Margaret Mitchell, a także filmu Victora Fleminga, na pytanie Scarlett: „Co mam teraz zrobić?”, Rhett odpowiada: „Moja droga, gówno mnie to obchodzi”. W domyśle: „Bez względu na to, co zrobisz, zostaję z tobą”. Autorka polskiego tłumaczenia nie tylko kwestię ocenzurowała, ale także zmieniła jej sens, pisząc: „Kochanie, nic mnie to nie obchodzi, co się z tobą stanie”. – Gdyby Rhett wypowiedział to mdłe zdanie, należałoby uznać, że naprawdę zrezygnował, a więc przestałby być Rhettem, jakiego znamy – tłumaczy filmoznawczyni, prof. dr hab. Grażyna Stachówna.

57. Duńczycy płacą wysokie podatki
Jak w takim razie określić poziom polskich podatków, które są jeszcze wyższe? W 2008 roku przeciętny Duńczyk oddał państwu 43 procent swoich dochodów. To już jednak cały haracz. Przytłaczająca większość Polaków płaciła ostatnio 19-procentowy podatek dochodowy. Ale trzeba do tego doliczyć składki na ubezpieczenia zdrowotne, emerytalne, rentowe i chorobowe. W sumie wychodzi około 48 procent. Przeprowadzamy się?

58. Komputery Apple się nie zawieszają
Oczywiście, że się zawieszają, ale dość rzadko. Autor tej notki od roku pracuje wyłącznie na macach i w tym czasie oglądał „ekran śmierci” trzykrotnie. Powodów większej stabilności tego systemu jest kilka. Mac OS X oparty jest na stabilnym systemie UNIX, który dobrze sobie radzi z zarządzaniem procesami. Mniej jest też na macach źle napisanych programów będących główną przyczyną wywrotek systemu.

59. Na końcu jednego z odcinków słynnego „Misia z okienka” padło: „A teraz, kochane dzieci, pocałujcie misia w dupę”
Cytat ten przypisywano najpierw Bronisławowi Pawlikowi, a potem jego następcy Stanisławowi Wyszyńskiemu. W latach 60. i 70. występowali oni w dobranocce edukacyjnej, w której prowadzili z tytułowym misiem rozmowy na poważne tematy. Legenda głosi, że po jednym z programów, które wtedy pokazywano na żywo, już po standardowym zamknięciu okienka prowadzący powiedział do włączonych jeszcze mikrofonów i kamer słynne: „A teraz, kochane dzieci...”. – ?aden z nas nic takiego nie powiedział. To wszystko robota Wicherka – zapewnia dziś w rozmowie z „Przekrojem” Stanisław Wyszyński. Według niego słynny wówczas prezenter pogody zwany Wicherkiem wymyślił tę anegdotę dla potrzeb licznych w tym czasie spotkań z widzami, na które jeździł po całym kraju.

60. Wszyscy rzymskokatoliccy duchowni muszą żyć w celibacie
Ten obowiązek nie dotyczy żonatych diakonów stałych. W odróżnieniu od księży nie wolno im odprawiać mszy, spowiadać ani nosić sutanny. Mogą udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa, rozdzielać komunię świętą, prowadzić pogrzeb i wygłaszać kazania. Diakon stały może mieć żonę i dzieci, pod warunkiem że święcenia przyjął już po ślubie. Instytucję diakona przywrócił po ponad tysiącu lat Sobór Watykański II. W Polsce pierwsi dwaj diakoni zostali wyświęceni w ubiegłym roku.

61. Elvis żyje
Król rock and rolla zmarł na atak serca 16 sierpnia 1977 roku w Memphis. Fani jednak wciąż wierzą, że zaszył się na bezludnej wyspie, że skremowano jego brata bliźniaka lub figurę woskową, że był widziany w różnych zakątkach świata. Gwoździem do trumny legendy może okazać się sprawozdanie z jego sekcji zwłok, ale przeczytamy je dopiero w 2027 roku.

62. Człowiek wykorzystuje 10 procent swojego Mózgu
Jeden z najmocniej trzymających się mitów pochodzi z początku XX wieku, gdy stwierdzono, że jednocześnie aktywnych jest około 10 procent neuronów. Stwierdzenie jest równie głupie jak powiedzenie, że człowiek używa tylko 10 procent swoich mięśni.

63. Papież jest nieomylny
Gdyby tak było, Kościół katolicki nie miałby problemów z finansami. Wystarczyłoby tylko raz w tygodniu podstawić papieżowi kupon totolotka. Ale poważnie – nieomylność papieży została przyjęta jako dogmat po Soborze Watykańskim I w 1870 roku i dotyczy wyłącznie oficjalnych wy-powiedzi głowy Kościoła na tematy związane z wiarą i obyczajami. Dotychczas tylko raz zdarzyło się, aby papież w ten sposób ogłosił nowy dogmat wiary: papież Pius XII w 1950 roku ogłosił „dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny”.

64. Kremy nawilżają skórę i mają różne właściwości
Raczej różne ceny. Bo przeważająca większość kremów się nie wchłania. Nie może się wchłonąć, ponieważ nie przenika przez rogową warstwę naskórka. To, co wydaje nam się wchłanianiem, jest zwykłym odparowywaniem wody. Poza najtańszymi, robionymi z byle czego kremami wszystkie kosmetyki od klasy średniej w górę mają w zasadzie takie same właściwości. Jednym z nielicznych wyjątków są kremy z liposomami lub niskocząsteczkowymi peptydami, które są w stanie przeniknąć przez naskórek.

65. W czasie ataku epilepsji można udusić się językiem lub go sobie odgryźć
Nie można, bo język siedzi mocno w ustach dzięki wędzidełku, kawałkowi tkanki znajdującemu się pod nim. Nie należy więc człowiekowi mającemu atak epilepsji wpychać paluchów do ust ani czegokolwiek w nie wkładać. Dobrze jest za to położyć go na boku i przytrzymać mu głowę, by nie uszkodził sobie czaszki.

66. Wartość zegara procesora to dobry sposób na ocenę prędkości jego działania
Już nie. Od paru ładnych lat architektura procesora (między innymi po wprowadzeniu układów wielordzeniowych) stała się na tyle złożona, że sens ma tylko porównywanie prędkości taktowania zegara procesora w obrębie procesorów dokładne tego samego typu. Ale uwaga – nawet dwa pozornie takie same procesory mogą się różnić istotnymi szczegółami.

67. Złota rybka pamięta tylko ostatnie trzy sekundy ze swojego życia
Nie trzy sekundy, lecz trzy miesiące. Badania przeprowadzone przez doktora Phila Gee z uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii dowiodły także, że złote rybki rozpoznają swoich właścicieli i są w stanie nauczyć się rutynowych czynności, jak na przykład „prośba” o jedzenie. W eksperymencie zainstalowano w akwarium dźwignię, którą rybka musiała naciskać, by dostać jedzenie. Sprostała wyzwaniu, nawet gdy zwiększono poziom trudności, ograniczając czas działania dźwigni zaledwie do jednej godziny dziennie. Rybka po prostu zapamiętała porę, w której dźwignia działa.

68. Tylne siedzenie za kierowcą jest najbezpieczniejsze w samochodzie
Badania pokazują, że najbezpieczniejszy jest środek tylnej kanapy – oczywiście przy założeniu, że mamy zapięte pasy. Siedzący w tym miejscu pasażer jest dobrze chroniony również podczas zderzeń bocznych.

69. Marilyn Monroe miała sześć palców u stóp
Na jednym zdjęciu – owszem. Fotografię wykonał w 1946 roku na Zuma Beach w Kalifornii niejaki Joseph Jasgur. Marilyn była jeszcze wtedy Normą Jeane. Piasek tak niefortunnie się ułożył, że stopa Monroe faktycznie wygląda tak, jakby miała sześć palców. Na wszystkich późniejszych fotografiach Monroe ma już regulaminową liczbę palców.

70. Eskimosi mają blisko 30 określeń na słowo „śnieg”
Nie mają ani 30, ani 57, ani ponad 100, jak twierdzą niektórzy. Po pierwsze, Eskimosi posługują się kilkoma językami, ale przede wszystkim należą one do tak zwanych języków zlepko-wych (polisyntetycznych), w których do słowa rdzenia dolepiane są słowa dodatkowe, tworząc w ten sposób nie tylko w naszym rozumieniu związki wyrazowe, lecz nawet całe zdania. Na tej samej zasadzie w polskim też mamy całe bogactwo określeń śniegu: śnieżek, śnieżyca, śniegowy puch, mokry śnieg, brudny śnieg, twardy śnieg...

71. Podczas krwotoku z nosa należy odchylić głowę do tyłu i położyć na karku zimny okład
Zacznijmy od okładu – równie dobrze możesz go sobie położyć na pięcie, bo i tak nie ma wpływu na krew lecącą z nosa. Natomiast jedynym efektem odchylania głowy jest to, że krew ścieka do gardła i żołądka, co może doprowadzić do wymiotów. Gdybyś jednak chciał zatamować krwotok, pochyl głowę do przodu i zaciśnij palcami nos na styku jego twardej i miękkiej części. Wytrzymaj tak pięć minut, a krwotok ustanie.

72. Zniszczone włosy da się odbudować
Niestety, nie da się. Nawet najdroższą odżywką. Ani włosów spalonych trwałą, ani zniszczonych farbowaniem, ani utlenianiem nie da się przywrócić chemicznymi metodami do stanu „sprzed”. Nie można też uleczyć rozdwojonych końcówek. Z tego mylnego przekonania biorą się dramaty związane z zapuszczaniem włosów. Włosy nieścinane przez rok urosną mniej niż podcinane co trzy miesiące (zalecana częstotliwość). Podcinając włosy regularnie, pozbywamy się rozdwojonych końcówek, a zapuszczając je do oporu, pozwalamy im dalej się rozdwajać. Po roku fryzjer będzie musiał ściąć nie pół centymetra, lecz kilka centymetrów włosa.

73. Maurycy Beniowski był polskim szlachcicem
Na pewno charakterologicznie. Drugiego takiego awanturnika i podróżnika trudno by znaleźć. Jednak gdy Beniowski na Madagaskarze dostał kulkę od Francuzów, na pewno zaklął siarczyście po węgiersku, bo ten język wyniósł z domu, który w dodatku stoi do dziś w słowackim Vrbowie. To Polak Juliusz Słowacki zrobił ze Słowaka Beniowskiego Polaka.

74. Mur chiński to jedyna budowla widzialna z kosmosu
Mur jest co prawda bardzo długi, ale ma ledwie trzy–cztery metry szerokości, a w dodatku jego kolor zlewa się z ziemią. Słabo go więc widać z góry. Znacznie lepiej widoczne są budowle w rodzaju lotniska, wielkich tam czy choćby Pałac Kultury.

75. Komórka na stacji benzynowej może spowodować wybuch
Nie tylko nic takiego nie miało nigdy miejsca (wbrew rozmaitym internetowym ostrzeżeniom), ale zdarzenia takiego nie udało się wywołać nawet celowo. Słynni „Pogromcy mitów” w dwóch odcinkach swojego programu umieszczali telefon nad wylaną benzyną i wielokrotnie dzwonili, próbując wywołać zapłon oparów paliwa – nie udało się. Ostrzeżenia na stacjach to gruba przesada!

76. Istnieje ciemna strona Księżyca
Cała powierzchnia Księżyca, podobnie jak cała powierzchnia Ziemi, jest oświetlana przez światło słoneczne. Oczywiście nie cały czas – Księżyc krąży wokół Słońca. Jedynymi nieoświetlonymi obszarami są dna głębokich kraterów położonych w okolicach księżycowych biegunów. Mit wziął się z nieporozumienia – faktycznie jedna strona Księżyca jest stale niewidoczna z Ziemi, choć jest to mniej niż połowa jego powierzchni (Księżyc lekko się „kiwa”, pokazując nam kawałki drugiej półkuli). Jest ona jednak oświetlana przez Słońce tak samo jak część widziana z Ziemi.

77. Wytrzeźwiejesz, gdy wyjdziesz na świeże powietrze
Nie ma co się łudzić – ani świeże powietrze, ani zimny prysznic nie przyspieszą przetwarzania alkoholu. Spalanie jego standardowej porcji (10 gramów) w wątrobie trwa około godziny. Kawa, choć może powstrzymać efekt senności, nie usuwa go z organizmu. Nie myśl, że wytrzeźwiejesz, gdy się najesz, albo że wypocisz alkohol, biegając – przez skórę, oddech i mocz wydalisz do 10 procent alkoholu. Pomoże picie wody między drinkami i dodatkowo wypicie jej pół litra przed snem.

78. Dżdżownica przecięta na pół da dwie dżdżownice
Jeśli już musisz ciąć te sympatyczne skąposzczety, to wiedz, że przetrwać może tylko ich część przednia, ta, w której znajduje się otwór gębowy, druga umrze z głodu. Z drugiej strony niektóre płazińce przecięte na pół faktycznie staną się dwom niezależnymi organizmami.

79. Jedzenie zbyt dużej ilości jajek jest szkodliwe
Mit o szkodliwości jaj narodził się w latach 60. i 70., kiedy to ściśle wiązano ilość cholesterolu we krwi z zapadalnością na choroby serca. Nowsze badania pokazały, że znacznie większe znaczenie w tym wypadku mają nasycone kwasy tłuszczowe, a tych jajko zawiera około 1,6 grama, podczas gdy szklanka dwuprocentowego mleka – aż trzy gramy. W jajkach znajduje się za to mnóstwo białek i sporo witamin A i D. A cholesterol? Cóż, jest, ale po porannej jajecznicy wystarczy odpuścić sobie wieczorną golonkę.

80. Na grypę najlepszy jest antybiotyk
Pomijając to, że antybiotyki są jednymi z leków, których nie wolno podawać bez konsultacji z lekarzem, na grypę na pewno nie pomogą. Zabijają bakterie, a nie wirusy, tymczasem grypa jest typową chorobą wirusową.

81. Kuchenki mikrofalowe niszczą składniki odżywcze
Owszem, ale nie bardziej niż gotowanie i pieczenie. Problemem jest za to nierównomierne podgrzewanie żywności – zwykle powstają w niej gorące punkty otoczone chłodniejszymi regionami. Ponadto krótkie podgrzewanie w mikrofalówce może nie zabić niektórych chorobotwórczych bakterii mogących znajdować się w jedzeniu.

82. Moneta zrzucona z wysokiego budynku może zabić
Musiałaby to być wyjątkowo ciężka moneta – najcięższa z naszych, pięciozłotówka, waży 6,54 grama. Po zrzuceniu jej z dużej wysokości osiągnie ona maksymalną prędkość około 120–150 kilometrów na godzinę. Przy takiej masie to dość, by spowodować spore rozcięcie skóry lub siniak, ale z pewnością za mało, by zabić.

83. Człowiek traci większość ciepła przez głowę
Dokładne pomiary wykazały, że przez głowę tracimy zaledwie 10 procent ciepła. Za to głowa i klatka piersiowa są wyjątkowo wrażliwe na wychłodzenie, więc utrata przez nie ciepła odczuwana jest wyjątkowo dotkliwie.

84. W ciąży dziewczynka odbiera urodę
Nie odbiera. ?adne badania nie wykazały związku między urodą lub jej brakiem u matki a płcią płodu. Jeśli chcesz zobaczyć, czy to chłopak, czy dziewczyna, nie patrz w lustro, tylko zainwestuj w dobre badanie USG.

85. Abbę ściągnięto do Polski na specjalne życzenie syna premiera Jaroszewicza
Jak inaczej nasi rodacy mieli sobie wyjaśnić powód przyjazdu superpopularnej Abby do komunistycznej Polski? W rzeczywistości chodziło o znajomości i pieniądze, co tłumaczy w książce „33 popkulturowe rzeczy PRL” prezenterka Bożena Walter. W latach 70. kontakty z Abbą miał ówczesny dyrektor Wifonu, wytwórni płytowej działającej przy TVP. Wynegocjował darmowy recital zespołu w telewizyjnym „Studio 2” w zamian za odstąpienie Abbie praw do jego retransmisji na kraje zachodnie.

86. Czytanie w półmroku psuje wzrok
Zła wiadomość dla rodziców – macie o jeden powód mniej do gnębienia dzieci. Czytanie przy kiepskim świetle wzroku nie psuje, choć może zmęczyć oczy, a nawet wywołać ból głowy. Zresztą jak się tak chwilę zastanowić, to właściwie nie wiadomo, dlaczego półmrok miałby być dla oczu zabójczy. Tak czy inaczej, czytanie pod kołdrą z latarką nie grozi niczym poza byciem niewyspanym.

87. Brązowy cukier jest zdrowszy od białego
Brązowy cukier to zwykle biały cukier, do którego producent dodał od 5 do 10 procent melasy. Co prawda zawiera ona magnez, wapno, potas i żelazo, ale w ilościach tak minimalnych, że nie mają one znaczenia dla zdrowia. Łyżeczka zwykłego cukru to około 16 kalorii, a łyżeczka brązowego – 17.

88. Gwiazda Polarna to najjaśniejsza gwiazda nieba
Najjaśniejszą gwiazdą jest Syriusz. Ma on tzw. obserwowaną wielkość gwiazdową równą -1,46. Gwiazda Polarna znajduje się na 48. miejscu z jasnością wynoszącą 1,97 (im mniejsza wartość, tym większa jasność).

89. Neron grał na skrzypcach, patrząc na płonący Rzym
To już prawdziwy piętrowy mit, do którego budowy przyłożyli się niektórzy wiekopomni literaci. Według jedynej historycznej relacji pochodzącej od Tacyta Neron w trakcie pożaru był ponad 50 kilometrów od Rzymu. A już na pewno nie grał na skrzypcach, które wynale-ziono dopiero w XVI wieku. Ale tak poza tym, to był prawdziwym draniem.

90. MTV to muzyczna telewizja
Dawno temu nią była (działa od 1981 roku). Dziś większość jej oferty programowej to reality show, w których nastolatki rywalizują w wyprawianiu sobie drogich urodzin („Moje supersłodkie urodziny”) lub szukają partnera na randkę, grzebiąc w jego szufladach z majtkami („Penetratorzy”). Muzyka w MTV odtwarzana jest przez prawie 10 godzin na dobę, z czego 6 w nocy.

91. Komórka podgrzewa mózg
To prawda. Po długiej rozmowie tkanki w pobliżu telefonu mogą podgrzać się o prawie... pół stopnia Celsjusza. Jakie to ma znaczenie dla zdrowia? ?adne. Historie na temat gotowania jajek za pomocą telefonów komórkowych to bzdura. Średnia moc sygnału komórki to około 0,25 wata. Czymś takim nawet nie ogrzeje się jajka.

92. Człowiek pochodzi od małpy
Zadziwiające, że to bzdurne uproszczenie przetrwało 150 lat. A więc jeszcze raz: człowiek i małpy mają wspólnego przodka. Twierdzenie, że jedno pochodzi od drugiego, jest równie bezsensowne jak powiedzenie, że ktoś pochodzi od swojego brata.

93. Od siadania na betonie łatwo dostaje się wilka
Można dostać zapalenia pęcherza, którego nawet potocznie nie nazywa się wilkiem. Nazywa się tak za to lupus vulgaris, czyli gruźlicę skóry, tyle że ta choroba nie ma nic wspólnego z siadaniem na murze. Wywołuje ją prątek gruźlicy.

94. Polska krowa jest biała w czarne łaty
Ten nieodłączny element polskiego krajobrazu to przeważnie krowa rasy holenderskiej (zwana „holenderką”). Naszą rodzima krowa jest rasy polskiej czerwonej. Daje co prawda mniej mleka niż jej popularne koleżanki, ale za to jest przystosowana do cięższych warunków życia.

95. Nie należy stać koło kuchenki mikrofalowej
Przeciwwskazań brak. Zabezpieczenia kuchenki całkowicie blokują długie, 12-centymetrowe mikrofale podgrzewające żywność, a zmiana pola magnetycznego w pobliżu kuchenki nie ma dla naszego zdrowia żadnego znaczenia.

96. Gdy jesteś przeziębiony, musisz nosić szalik
Cóż, jeśli lubisz, możesz nosić też kalosze i barchanowe majtki – wirusom wywołującym twoją chorobę ani to nie zaszkodzi, ani nie pomoże. Jedyne uzasadnienie to opanowanie uczucia zimna towarzyszące podwyższonej temperaturze ciała. Jeśli jednak masz gorączkę, to siedź grzecznie w domu i nie zawracaj sobie głowy (a raczej szyi) szalikiem. A, ciepłe skarpetki też nic nie zmieniają – oczywiście poza twoim stanem psychicznym.

97. Cezar, umierając, powiedział: „I ty, Brutusie, przeciwko mnie”
To fikcja literacka, o której nie wspomina żaden ze świadków życia Cezara. Po raz pierwszy o słowach Cezara wypowiedzianych do Brutusa wspomina żyjący ponad sto lat później Swetoniusz. Cezar miał według niego powiedzieć: „Ty także, mój synu?”, a w znanej dziś formie znamy ten tekst z dramatu Szekspira. Prawdopodobnie w chwili śmierci Cezar zachował milczenie (tę wersję historii zobaczymy w serialu „Rzym”). Zresztą z 23 ranami zadanymi sztyletem trudno byłoby mu cokolwiek wykrztusić.

98. „Przekrój” jest wydawany w Krakowie i rządzi nim Piotr Najsztub
Przeprowadzkę do Warszawy przeżyliśmy w 2002 roku, a ostatnią zmianę naczelnego – na Jacka Kowalczyka – w roku 2007. W wersji internetowej najnowszego numeru (wydanego w Warszawie i pod wodzą Jacka Kowalczyka) piszemy między innymi o stu popularnych mitach. Jest tam nawet jeden mit dotyczący „Przekroju”. Pod numerem 98, dokładnie na tej stronie, o ile nas pamięć nie zwodzi.

99. Na orbicie nie ma grawitacji
Po pierwsze, grawitacja Ziemi jest wszędzie, choć w większej odległości jest niebywale mała. Jednak orbita rzędu kilkuset kilometrów to zdecydowanie za mało, by ziemskie przyciąganie osłabło w znaczący sposób – faktycznie mniejsze jest zaledwie o 10 procent. Stan nieważkości, jaki możemy obserwować na okołoziemskiej orbicie, to z fizycznego punktu widzenia efekt ciągłego spadania orbitującego obiektu wraz z astronautami na jego pokładzie. Ponieważ obiekt osiągnął pierwszą prędkość kosmiczną, porusza się po zamkniętej orbicie, nigdy nie osiągając powierzchni Ziemi.

100. Szum husarskich skrzydeł straszył konie wroga
Od lat nasi historycy nie ustają w próbach odpowiedzi na pytanie, po co były te skrzydła? Bo przecież najbardziej sensowna wersja (dla ozdoby) jest nie do przyjęcia. Nie jesteśmy przecież jakimiś Francuzami. Ostatnio popularna jest wersja „szumowa”: podczas szarży skrzydła na wietrze wydawały dźwięk, który płoszył konie wroga. Ale podczas testu naukowcom wyszło, że aby szum skrzydeł przebił się przez tupot kopyt, husaria musiałaby pędzić z prędkością około 150 kilometrów na godzinę. Wtedy jednak skrzydła mogłyby już spełniać swoją słownikową funkcję.

Tytuł oryginalny Obalamy 100 mitów, w które wierzą miliony
Źródło: przekroj.pl
 
     
Drunk Eyes 
Posty: 145
Dołączyła: 26 Cze 2009

Skąd: ta zawiść we mnie?

Casos: 391
Medale: Brak


Wysłany: 2010-01-02, 22:29   

Interesujące...

Cytat
17. Kopernik był Polakiem


Jak to nie?! :(
 
     
Don Corleone 
Im Legend...

Posty: 778
Wiek: 22
Dołączył: 01 Lis 2008


Casos: 1110
Medale: Brak


Wysłany: 2010-01-03, 15:24   

Cytat
Interesujące...

Cytat
17. Kopernik był Polakiem


Jak to nie?! :(:D gdzieś czytałem artykuł ze gdyby nie to że Kopernik wynalazł teorie heliocentryczną to dla nas byłby Niemcem
 
 
     
Lukasz 
Posty: 358
Dołączył: 07 Kwi 2009


Casos: 2178
Medale: Brak

Pomógł: 1 raz

Wysłany: 2010-01-03, 17:54   

Niestety narodowość Kopernika to głęboki i ciężkostrawny temat. Tutaj jest trochę o tym: http://www.zgapa.pl/zgape..._Kopernika.html

Jako że od małego kocham się w astronomii, Kopernik zawsze był i będzie dla mnie Polakiem. ;)
 
     
Sorbitol 
Chemiczna lanserka. xD

Posty: 1755
Wiek: 26
Dołączyła: 28 Paź 2008

Skąd: życie na ziemi?

Casos: 4542
Medale: Brak

Pomogła: 2 razy

Wysłany: 2010-01-03, 17:55   

Sporo z tych już dawno sama obaliłam albo wiedziałam że to nie prawda, więc jak dla mnie to oni Ameryki nie odkryli xD
_________________
Szczęście to.... "I love you" wielki, kolorowy napis na szarym obdrapanym murze.
 
     
Sajmon 
^^

Posty: 759
Wiek: 24
Dołączył: 24 Maj 2009

Skąd: w nas tyle agresji?

Casos: 1798
Medale: Brak


Wysłany: 2010-01-03, 18:38   

Cytat
61. Elvis żyje
Cytat
63. Papież jest nieomylny


To mnie zaskoczyli.

Niektóre z nich są może i ciekawe..

Jednakże sporo z tych z tych "odkryć"...
Cytat
56. Rhett rzuca Scarlett w ostatniej scenie „Przeminęło z wiatrem”
_________________
Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno.
 
 
     
alicjajar20 
Posty: 11
Dołączył: 09 Mar 2015


Casos: 28
Medale: Brak


Wysłany: 2015-03-28, 11:53   

niektóre naprawdę fajne, a zdarza się parę bardzo słabych
 
     
AnulkaWros 
Posty: 11
Dołączyła: 04 Mar 2015


Casos: 34
Medale: Brak


Wysłany: 2015-03-30, 12:51   

dla mnie najlepsze jest 89 :spoko:
 
     
Fiska 
Posty: 199
Dołączyła: 06 Lip 2010


Casos: 438
Medale: Brak


Wysłany: 2016-06-29, 16:00   

Myślicie, że znacie wszystkie zwierzęta? Zajrzyjcie sobie tutaj: http://www.popularne.pl/dziwne-zwierzeta/ a przekonacie się, że o niektórych z nich nigdy nie słyszałeś.
 
     
MagicalFire 
McGavyer

Posty: 18
Wiek: 31
Dołączył: 20 Mar 2009

Skąd: Cybikna

Casos: 84
Medale: Brak


Wysłany: 2016-06-29, 16:03   

Cytat
że o niektórych z nich nigdy nie słyszałeś.
no i widzisz tu sie zdziwisz bo ja o nich słyszałem :ba_dance:
_________________
reklamuje swoje forum <br />
 
 
     
JoannaBe 
Posty: 30
Dołączyła: 02 Lip 2017

Casos: 60
Medale: Brak


Wysłany: 2017-08-03, 07:39   

dobry artykuł :D a to z MTV to żadne odkrycie :D
 
     
buba 
Posty: 186
Dołączyła: 22 Sty 2013

Skąd: polska

Casos: 376
Medale: Brak


Wysłany: 2017-09-07, 14:20   

Kto to teraz oglada :)
 
     
Kostropaty 
Posty: 381
Dołączył: 02 Cze 2016


Casos: 764
Medale: Brak


Wysłany: 2017-11-23, 12:59   

Stwierdzenie, że człowiek i małpa mają wspólnego przodka to żadne obalanie mitu, bo przecież to i tak tylko teoria. Może się wkrótce okazać w świetle nowych znalezisk i odkryć, że cała teoria ewolucji jest mitem.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template pogaduchy created by LuKi. from StartVISION.pl

Strona wygenerowana w 0,64 sekundy. Zapytań do SQL: 52